By Referátový výběr
KYSELINA TRANEXAMOVÁ MŮŽE BÝT POTENCIÁLNÍM KLÍČEM K LÉČBĚ ROSACEY
29. června 2024 10:00:00
-she- (ilustrační obrázek)
Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které ovlivňuje vzhled a kvalitu života pacienta. Postihuje především oblast středu obličeje a projevuje se erytémem, zarudnutím, teleangiektaziemi, papulami, pustulami a rhinophymou. Přesná patofyziologie rosacey zůstává navzdory jejímu rozšíření neznámá. V současné době se zkoumají nové farmakologické terapie.
Nedávný přehled čínských vědců zkoumal účinnost kyseliny tranexamové (TA), syntetické sloučeniny podobné lyzinu, která kompetitivně inhibuje tvorbu fibrinogenu syntézou fibrinolytických enzymů. Kromě známého použití při léčbě krvácení se TA používá k léčbě řady kožních onemocnění, včetně melasmy, chronické kopřivky a angioedému. Úloha TA při léčbě růžovky však dosud nebyla systematicky objasněna. Výzkumníci přezkoumali veškerou dostupnou literaturu o použití TA k léčbě rosacey a zjistili, že všechny studie zahrnuté do přehledu prokázaly potenciál TA pro léčbu rosacey. Několik nedávných klinických studií prokázalo, že TA zmírňuje příznaky rosacey obnovením propustné bariéry, zmírněním imunitní reakce a inhibicí angiogeneze.
Ačkoli je o patofyziologii rosacey známo jen málo, předpokládá se, že by mohla souviset s genetickým pozadím, abnormální vrozenou a adaptivní imunitou, dysregulací neurovaskulárního systému, poruchou funkce kožní bariéry a změněným mikrobiomem. Pro pacienty s rosaceou je sice k dispozici několik možností léčby, je ale zapotřebí optimalizovaná terapie, která by účinně působila jak na zánět, tak na pozánětlivou pigmentaci. TA je antifibrinolytický lék, který byl poprvé představen v 70. letech 20. století k léčbě melasmy a od té doby se používá k léčbě pozánětlivé hyperpigmentace, Riehlovy melanózy, erytému souvisejícího s akné, chronické kopřivky a angioedému. Podle vědců, kteří stojí za tímto přehledem, přibývá důkazů, které naznačují, že TA je účinná i při léčbě růžovky.
Po rozsáhlém vyhledávání v databázích PubMed a Web of Science našli vědci 6 studií publikovaných v letech 2012 až 2023, které splňovaly kritéria pro zařazení do přehledu. Všech 6 hodnotilo terapeutické účinky TA na růžovku podle různých technik: intradermální injekce, perorální léky, topické přípravky, mikrojehličkování a laserem asistované podání.
Ve 3 ze 6 studií byla lokální TA použita jako monoterapie. Ve studii z roku 2012 vědci uvedli, že 6 pacientů s iritační kontaktní dermatitidou a papulopustulózní růžovkou bylo léčeno lokálním 10% roztokem TA jednou nebo dvakrát týdně. Pozorovali významné snížení erytému a příznaků, jako je svědění, zarudnutí a pálení. Podobně retrospektivní studie 30 pacientů s rosaceou předepisovala pacientům lokální 5% roztok TA dvakrát denně po dobu 2 týdnů. Po uplynutí 14denního období vědci uvedli, že bylo pozorováno méně zánětlivých lézí. Studie rovněž uvedla, že po léčbě se „pozoruhodně“ zlepšily biofyzikální funkce kůže, jako je trans-epidermální ztráta vody, pH povrchu kůže a hydratace rohové vrstvy.
Studie z roku 2019 používala lokální 10% roztok TA u pacientů s diagnózou erytematotelangiektatické rosacey a melasmy vyvolané steroidy. Výzkumníci zaznamenali zlepšení závažnosti erytému, teleangiektazie a pocitu pálení po podání roztoku dvakrát denně po dobu 4 až 6 týdnů. Nakonec výzkumníci zařadili do přehledu klinickou studii z roku 2018, která srovnávala účinky samotné 10% TA ve srovnání s kombinací 10% TA a mikrojehličkování. Zjistili významné zlepšení klinické závažnosti a kvality života u obou skupin. Studie zaznamenala, že ve skupině s kombinací byly pozorovány některé nežádoucí účinky způsobené mikrojehličkováním, které odezněly krátce po zákroku.
Studie z roku 2016 zjistila, že kombinace 250 mg perorální TA, 40 mg propranololu a 50 mg minocyklinu denně zlepšila erytém a subjektivní příznaky u jednoho pacienta s rosaceou. Poslední studie zahrnutá do přehledu zjistila, že intradermální mikroinjekce 5% roztoku TA významně snížila skóre globálního hodnocení závažnosti rosacey zkoušejícím. Výzkumníci zaznamenali, že klinické zlepšení přetrvávalo nejméně 3 měsíce po léčbě.
V 6 klinických studiích zahrnutých do přehledu byla TA hlášena jako účinná při léčbě růžovky. Každá z nich uváděla minimální nežádoucí účinky, především přechodné kožní reakce, jako je erytém a podráždění. Ačkoli jsou výsledky slibné, vědci navrhli, že k potvrzení účinnosti TA, optimálního dávkování, dlouhodobých výsledků a potenciální synergie s jinými léčebnými postupy jsou nutné další robustní randomizované kontrolované studie s většími vzorky. Doufají, že tím objasní úlohu TA u různých podtypů růžovky a zpřesní její klinické použití.
KLÍČOVÁ SLOVA: rosacea – kyselina tranexamová
ZDROJ:
ZHANG, J., GU, D., YAN, Y. et al. Potential role of tranexamic acid in rosacea
treatment: conquering flushing beyond melasma. Clin CosmetInvestig
Dermatol. 2024;17:1405–1412. Published 2024 Jun 14. doi:10.2147/CCID.S473598.
Dostupné z:
https://shorturl.at/SLrxG
[cit. 2024-06-26].
HEBEBRAND, M. Could Tranexamic Acid Be Key to Treating Rosacea? Dermatology
times. Online. [2024]
Dostupné z:
https://shorturl.at/5vRVF
[cit. 2024-06-26].